ŠAR PLANINA- GOLEM TURČIN (2748 MNV)

PSD “ZLATNI LJILJAN” ORGANIZUJE ODLAZAK I UČEŠĆE NA: Planinarski izlet na Kosovo i tura na Šar planinu- vrh Golem Turčin (2748 mnv)

Šta nas očekuje: Šar planina prostire se preko 3 države: Sjeverne Makedonije, Kosova i Albanije. Masiv Šare pruža se u smjeru sjever-jug u dužini 85 km, počevši od Kosova do obronaka Ljubotena, pa sve do Mavrovskog jezera na jugu. S jugozapadne strane nastavlja se masiv prema granici Albanije na Golem Korab i dalje kroz Albaniju. Šar planina ima 17 vrhova viših od 2500 m i 30 vrhova iznad 2000 m. Vjeruje se da je ime dobila zahvaljujući svojim šarenim krajolicima koji najviše dolaze do izražaja kada je prekriven snijegom. Strme litice i uzdignuta travnata područja ne dopuštaju snijegu da ravnomjerno pokrije planinu, pa njene padine iz daleka izgledaju šareno. Na teško dostupnim obroncima, Šar planina krije iznimnu ljepotu, a to su njena lednjička jezera kojih ima ukupno 17, a zbog nevjerovatne bistrine nazivaju ih „Planinskim ili Šarinim očima“. Šetnja Prizrenom će biti vrlo zabavna i uzbudljiva uz razgledavanje mnogih historijskih spomenika. Obilazak grada vodi vas kroz uske kaldrmisane ulice, stare čaršije, i autentične građevine iz osmanskog perioda. Posjetu možete započeti na Prizrenskoj tvrđavi, odakle se pruža predivan pogled na cijeli grad. Tvrđava datira još iz vremena Vizantije, a posebno je popularna za zalaske sunca. U samom srcu grada nalazi se Kamena ćuprija – most iz osmanskog perioda, koji spaja obale rijeke Bistrice. Danas je to jedno od najprepoznatljivijih mjesta u gradu, često slikano i posjećeno od turista. Odmah pored mosta nalazi se i Šadrvan – stara česma s hladnom izvorskom vodom, koja ima i simboličko značenje: tradicionalno se gosti umivaju prije ulaska u džamiju, ali i simbolično “čiste” od svakodnevnog stresa. U centru grada nalazi se Sinan-pašina džamija, jedna od najvažnijih islamskih građevina u Prizrenu. nezaobilazan je i obilazak Stare čaršije, gdje se mogu naći tradicionalni zanati, suveniri i lokalna hrana.

PLAN I PROGRAM

– Petak 23.05.2025. Polazak iz Sarajeva sa parking prostora džamije Kralj Fahd u 05:30 h. Vožnja pravcem Sarajevo-Foča -Goražde-Čajniče- Pljevlja-Rožaje. U Rožaju je planiran duži odmor za Džumu i ručak u periodu od 12:30-14:00. Nastavak vožnje do graničnog prelaza Kula između Crne Gore i Republike Kosovo oko 14:00 – Peć-Prizren, ukupna udaljenost oko 460 km. Dolazak u Prizren je oko 17:00 sati, zatim smještaj u hotel i obilazak Grada je od 17:00-21:00 h, odmor.

-Subota, 24.05.2025. Buđenje 05:45 i spremanje opreme za planinarenje. Doručak u hotelu od 06:15 do 6:45, a zatim odlazak autobusom do polazne tačke na turu, u selu Brod koje je udaljeno oko 40-tak kilometara. Polazak na turu 08:00- uspon na vrh Veliki Turčin (Titov vrh) 2.721 mn/v trajanje ture oko 10.5 sati u oba smjera. Povratak u hotel je oko 19:30 sati. Opcionalno postoji mogućnost zajedničke večere i druženja sa domaćinima iz PK Sharri, u restoranu na tvrđavi Kelaja-Stari Grad od 20:30-23:00. Povratak u hotel i odmor.

– Nedjelja: 25.05.2025. Pakovanje opreme i doručak u hotelu od 07:30-08:45 i odjava iz hotela do 09.00h. Obilazak grada od 09:00 do 11:00. Povratak je ujutro oko 11:00 sati iz Prizrena sa kraćim odmorima-obilazak starog grada i ručak u Peći 12:30-14:00, Rožaje oko15:00-16:00 i Pljevlja oko 18:00-19:00. Očekivano vrijeme povratka u Sarajevo, istom rutom oko 22:30.

– ARANŽMAN I CIJENA:
Za članove PSD “Zlatni ljiljan” cijena aranžmana je 80 EUR ili 160 KM, a za planinare koji dolaze iz drugih planinarskih društava 85 EUR ili 170 KM.
U cijenu aranžmana uključen je Smještaj: spavanje 2 noći u hotelu u Prizrenu sa doručkom u dvokrevetnim i trokrevetnim sobama u okviru apartmana, kuhinjom, kupatilom, parkingom, Wi-Fi pristupom, itd.

– Ishrana tokom putovanja i za vrijeme boravka u Republici Kosovo je u vlastitoj režiji. Zbog prelaska dvije granice preporuka je da se sva hrana kupi nakon dolaska i biće omogućena nabavka artikala hrane Prizrenu.

– Prevoz: Organizovan prevoz autobusom Centrotransa.

OGRANIČEN BROJ 40 UČESNIKA

– Oprema: Standardna planinarska oprema prilagođena promjenjivim, proljetnim klimatskim uslovima. Obavezno ponijeti kabanicu, vjetrovku, topliju jaknu, kapu, šešir, zaštitne kreme za sunce, planinarske štapove, itd.

– Mjere sigurnosti: Prijavom svaki pojedinac potvrđuje da ispunjava zdravstvene i psihofizičke uslove za učešće na turi, da prihvata ovaj program i da će se u potpunosti pridržavati planinarske etike i kodeksa. Tokom trajanja planinarenja strogo je zabranjeno konzumiranje opijata, alkohola te drugih nedozvoljenih sredstava. Ne dozvoljava se učešće osobama za ozbiljnim zdravstvenim problemima. Maloljetnici su dobrodošli da uzmu učešće na turi, ali uz obaveznu pratnju roditelja ili staratelja. U zavisnosti od vremenskih uslova ili drugih nepredviđenih okolnosti, organizator zadržava pravo otkazivanja ture, izmjene pravca kretanja, vrijeme povratka i dr.

– OBAVEZE UČESNIKA:
PRIJAVE ZA UČEŠĆE dostaviti do 05.05.2025. godine kada je i rok za uplatu akontacije u iznosu od 50 EURA ili 100 KM. Uplata akontacije je ujedno i rezervacija učešća po principu ko prije uplati akontaciju. Uz prijavu dostaviti obavezno broj tel., datum rođenja, broj pasoša. Uplata konačnog iznosa do pune cijene aranžmana je do 22.05.2025.godine
– Prijava i uplata akontacije kod organizatora Šljivo Nedžad, mob. 061/487-080 na adresi: UI. Teheranski trg br.9 – “Saraj Polje”, Sarajevo ili na mail: [email protected]ŽNA

NAPOMENA: Nakon uplate akontacije i rezervacije smještaja -nema povrata novca ukoliko učesnik odustane iz ličnih razloga-moguća je samo zamjena učesnika uz vlastiti angažman pronalaska zamjene.

– Potrebna dokumenta: Obavezno ponijeti važeći pasoš (da vrijedi minimalno 3 mjeseca od dana povratka), lične dokumente, zdravstvenu legitimaciju i članska kartica planinarske organizacije sa markicom za 2025.godinu planinarskog društva, alpinističkog kluba, GSS stanice.

– Preporuka je uzeti i osobno, putno-planinarsko zdravstveno osiguranje.

ORGANIZACIJA: Organizator: Nedžad Šljivo

Glavni vodič: Zakir Šogolj

Vodiči: Dževdet Kokan Luboder, Midhad Pepić, Ensar Zejnilagić, Rejhan Ramčilović i Ermin Skenderović